Повернутися до звичайного режиму

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩО ДО ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ

/Files/images/профорієнт.jpg

"Якщо людина не знає, до якого порту вона йде, то ніякий вітер їй не допоможе".
ПРОЙТИ ТЕСТУВАННЯ
визначити темперамент, професію......

Тренуємо пам'ять

У житті кожної людини настає момент, коли доводиться вирішувати, де продовжити освіту або куди піти працювати, тобто практично вибрати професію, свій життєвий шлях. Кожній людині надано право на вибір професії, рід занять і роботи. Однак це право, як показує практика, інколи дуже важко реалізувати - не вистачає знань про професії, ті вимоги, які вони пред'являють до особистості працюючого, і умінь оцінити власні здібності, виявити свої інтереси.Як же уникнути прикрих помилок при виборі професії і наступних розчарувань, вибрати єдино вірний шлях? Природно, що готових, всеосяжних відповідей немає. Та все ж деякі рекомендації ми вам дамо і сподіваємося, що вони допоможуть вам у правильному виборі професії.

1. Для правильного вибору майбутньої справи до душі потрібно свідомо і самостійно встати на позиції поваги до різних видів праці. . Навіть багато дорослих можуть мати упереджену і несправедливу думку про "інших" і "чужих" видах діяльності. Нам часто заважають тут беззвітні почуття, забобони. А справи людей можуть бути часом несподівано різноманітні.

2. Обираючи професію, намагайтеся уникати поширених помилок: - відсутність чітких уявлень про професії. Наявність глибоких знань саме по собі не визначає успіх та високу майстерність у професійній праці. Професійна діяльність, крім глибоких знань, часто вимагає високого рівня розвитку таких психофізіологічних якостей, які можуть бути в даної особистості розвинені недостатньо; - захоплення зовнішньою стороною професії.Професія геолога, наприклад, приваблює можливістю подорожувати.Але мало хто з вас уявляє собі, наскільки важка повсякденна праця геологів: у літній час - копітка, день у день вивчення грунтів, пов'язане з вимірюваннями і описами, складності похідного життя, яка тягнеться місяцями; в зимовий час - опис і систематизація знайдених порід і т. п.;

3. Неправильне уявлення про існування творчих і нетворчих професій, легких і важких. Відомо, що творчість - це характеристика людини, а не професії. У будь-яких сферах діяльності можна знайти працівників, які творчо вирішують професійні завдання, але можна зустріти і таких, які ці ж завдання вирішують не найкращим чином. Це ті люди, які не знайшли свого покликання, розминулися зі своєю професією - бо немає нездатних людей, але є люди не на своєму місці. Легко і цікаво людині працювати там, де його інтереси та здібності відповідають вимогам професійної діяльності. 4. Визначте відповідність особистих якостей, інтересів, нахилів, здібностей до обраної професії і врахуйте суспільну потребу в цій професії. Потрібно керуватися формулою вибору професії, яка включає в себе три елементи: "хочу-можу-повинен", що означають "схильний-здатний-потрібний".

5. Потрібно знати, з чого вибирати. Оскільки з усіма професіями ознайомитися неможливо (їх тисячі), слід вивчити певні групи, в які професії об'єднуються за спільними ознаками. Існує розроблена класифікація професій, в якій самі різні за змістом професії об'єднані в ту чи іншу групу, якщо вони мають однаковий об'єкт праці.

ПЕРША ГРУПА ПРОФЕСІЙ - професії типу "людина-людина". Сюди належать професії вчителя, продавця, слідчого, лікаря, бібліотекаря, спортивного тренера іт. д.

ДРУГА ГРУПА - професії типу "людина-техніка". До цієї групи відносяться всі види професійної діяльності, у зміст яких входить взаємодія людини з технічними об'єктами. Це слюсарі, токарі, наладчики, водії, фрезерувальники, будівельники.

ТРЕТЯ ГРУПА ПРОФЕСІЙ - професії типу "людина-природа" - об'єднує всі типи практичноїй діяльності, пов'язана з рослинним і тваринним світом, природними багатствами. Це тваринник, овочівник, лісник і ін

У ЧЕТВЕРТУ ГРУПУ ПРОФЕСІЙ входять професії типу «людина-знакова система». Головним об'єктом праці в даному типі професії є умовні знаки, шифри, коди, формули. Представниками цієї групи професій є складач, коректор, програміст, бухгалтер, листоноша та ін І, нарешті,

П'ЯТА ГРУПА ПРОФЕСІЙ - це група професій типу "людина-художній образ".Головним об'єктом і предметом праці в даній групі професій є художні образи, їх створення і перетворення. До цієї групи можна зарахувати професію композитора, письменника, живописця, маляра, музиканта-виконавця, копіювальник малюнків. Орієнтуватися у світі професій допоможуть вам і шкільні предмети. Ви вибираєте професії, праця в яких спрямована на людину (це професії типу "людина-людина"). У цій області допомагають орієнтуватися такі навчальні предмети, як історія, література, іноземна мова та інші, пов'язані з вивченням людей, суспільства. Ви обираєте професії типу "людина-природа".Орієнтуватися в них допоможуть ботаніка, зоологія, анатомія, фізіологія, біологія. У виборі професії типу "людина-техніка" вам допоможуть орієнтуватися такі навчальні предмети, як фізика, хімія, математика.

6. Ознайомившись зі світом професій, потрібно дізнатися про зміст своєї майбутньої професії, її вимоги. Допомогти в цьому можуть довідники робочих професій і професіограми - своєрідні описи професій, що включають в себе основні вимоги, які пред'являє професія до психологічних і фізичних властивостях людини.) Проведіть невелике самостійне вивчення професії цих людей, записуючи їх висловлювання, відповіді на ваші питання. Результатами вивчення буде короткий опис професій. Джерелами отримання відомостей про ту чи іншої професії можуть служити опис в різній літературі, екскурсії, бесіди з фахівцями, перегляд науково-популярних, фільмів.

7. Зверніть увага на свої власні особливості. Адже можна недооцінювати деякі відхилення у стані свого здоров'я (впевнено вибрав професію, а ось медична комісія не пропускає) або переоцінити свій рівень підготовленості і свої інтереси; вибрав престижну область - атомну фізику, але незабаром з'ясовується, що до престижу далеко, а вивчати цю область дуже складно, і настає закономірне розчарування.

8. Визначте шлях освоєння обраної професії. Справа в тому, що якщо ви захочете відразу ж після закінчення школи піти працювати, то все одно якийсь час ви будете вчитися на курсах або індивідуальним методом. Сьогодні практично не можна зайнятися трудовою діяльністю без попереднього навчання в тій чи іншій формі, без інструктажу. Тому вибір професії - це, як правило, і вибір навчального закладу, вибір форми, шляху навчання професії.

9. Вирішуючи питання про остаточний вибір професії, обов'язково порадьтеся з батьками, шановним вами педагогом.

Пам'ятайте, що радитися необхідно, але вирішувати треба свідомо і самостійно.


Кiлькiсть переглядiв: 413

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.